Jak się ma wynajem aut do podatków?

mężczyzna siedzący w samochodzie

Z usługi wynajem samochodów korzystają nie tylko osoby prywatne, ale w dużej mierze przedsiębiorcy. Podpisują również umowy długoterminowe, gdy przewidują, że auto będzie niezbędne przez kilka czy nawet kilkanaście miesięcy. Dzięki współpracy odchodzi problem z zakupem pojazdu firmowego.

Dlaczego wynajem samochodu dla firmy cieszy się powodzeniem?

Wynajem samochodu osobowego lub busa jest usługą, z której korzystają nie tylko osoby prywatne, ale także przedsiębiorcy. Auto w firmie jest niezbędne, ale nie zawsze jej właściciel może sobie pozwoli na zakup samochodu. Wtedy może wynająć na dłuższy okres, korzystając przy tym z rabatu. Firma Kuboń Auto oferująca usługi dostosowuje ceny do czasu najmu oraz wymagań konkretnego klienta. Na ostateczny koszt takiej usługi ma wpływ również klasa pojazdu czy jego typ. Długoterminowy wynajem samochodów jest korzystniejszy od rat kredytowych, ponieważ nie obciąża zdolności kredytowej przedsiębiorcy, a co więcej, nie ponosi kosztów napraw, przeglądów i ubezpieczeń. Można wynająć auto osobowe lub busa, w zależności od potrzeb.

Jak wygląda wynajem aut w kontekście do podatków?

Przedsiębiorca, podpisując umowę na najem samochodu, ma prawo odliczyć VAT nawet 100%, jeśli ewidencjonuje przebieg auta, wypełni formularz VAT-26 w Urzędzie Skarbowym, sporządzi regulamin, według którego go użytkuje i oczywiście wykorzystuje tylko do celów firmowych. Musi jednak dopełnić wszystkich warunków, bo w przeciwnym razie odliczy tylko 50% od faktur za dzierżawę. Prawo podatkowe wprowadza jednak ograniczenia. Przedsiębiorca może korzystać z odliczeń, ale tylko do wartości samochodu - 150 000 zł. Limit został wprowadzony dla pojazdów luksusowych. Jeśli właściciel firmy korzysta z pojazdu również prywatnie, odliczy tylko kwotę netto + 50% VAT. W przypadku najmu do 6 miesięcy trzeba przyjąć wartość ubezpieczenia. Jeśli chodzi o pojazd luksusowy, czyli o wartości powyżej 150 000 zł, podczas księgowania kosztów wynajmu, stosuje następujący przelicznik: kwota faktury x wartość pojazdu.

Wróć do bloga