Leasing kontra wynajem długoterminowy

auto

Do niedawna najczęściej wybieraną formą finansowania nowego samochodu był leasing. Jednak coraz bardziej na popularności zyskuje usługa wynajmu długoterminowego. Jest to ciekawa opcja umożliwiająca korzystanie z samochodu dostosowanego do twoich potrzeb ze stałymi kosztami eksploatacji. Sprawdź, na czym dokładnie polega i dlaczego warto ją wybrać.

Czym różni się wynajem długoterminowy od leasingu?

Na rynku istnieje wiele form finansowania samochodu, ale do najpopularniejszych należy wynajem długoterminowy i leasing. Leasing jest formą kredytu z elementami dzierżawy. Na podstawie zawartej umowy leasingobiorca może użytkować dany pojazd według określonych zasad, w zamian za comiesięczną opłatę. Po jej upłynięciu istnieje możliwość wykupu samochodu, a w trakcie jej trwania właścicielem pozostaje przez cały czas leasingodawca. Leasingobiorca musi dodatkowo opłacać ubezpieczenie samochodu oraz dbać o zmianę opon. Natomiast wynajem długoterminowy jest formą dzierżawy samochodu na podstawie sporządzonej umowy. Najemca może użytkować wybrany pojazd w zamian za uiszczanie określonej i stałej miesięcznej opłaty. Dodatkowe koszty, które ponosi, to właściwie tylko zakup paliwa, gdyż to właściciel samochodu dba o jego ubezpieczenie i wymianę opon.

Dlaczego warto zdecydować się na wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy samochodu jest szczególnie korzystny dla firm, gdyż pozwala w jasny sposób określić koszty związane z jego użytkowaniem. Nie ulegają one zmianie, a dodatkowo nie ma potrzeby zakupu opon czy ubezpieczenia, gdyż tym zajmuje się właściciel.  Ponadto taki wynajem pozwala oszczędzić czas. Nie ma także potrzeby wpłaty własnej, a sama umowa może zostać zmieniona w trakcie jej trwania i jest mniej ryzykowna niż leasing.

Wróć do bloga